دوره 23، شماره 3 - ( پاییز 1400 )                   جلد 23 شماره 3 صفحات 134-121 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 9990
Ethics code: IR.IUMS.REC.1399.1281

XML English Abstract Print


1- دانشگاه شهید بهشتی
2- پژوهشگاه دانش‌های بنیادی
3- دانشگاه تهران
4- دانشگاه تربیت دبیر رجایی
چکیده:   (791 مشاهده)
مقدمه. بررسی کمّی تاثیر اطلاعات چندگانه مکانی در تصمیم‌گیری ادراکی، به دلیل پیچیدگی کنترل این اطلاعات در محرک‌های طبیعی کمتر مورد توجه بوده‌است. در این پژوهش با کنترل نظام‌مند تعداد و حجم اطلاعات مکانی در یک محرک طبیعی، به مقایسه کمّی وزن این اطلاعات و تاثیر آن در تفکیک چهره‌های خنثی پرداخته می‌شود. اهمیت این مسئله در مطالعه‌ی کمّی یک محرک پیچیده طبیعی در بستر تصمیم‌گیری ادراکی است.
روش‌ها. آزمونی با قابلیت کنترل نظام‌مند اطلاعات چندگانه مکانی(ناحیه چشم، بینی و دهان) با ادغام تصاویر چهره طراحی و اجرا شد. این تصاویر متشکل از یک یا سه مولفه حاوی اطلاعات مکانی متغیر در زمان بودند که با ماسک ترکیب و به صورت تصادفی با سطوح سختی متفاوت نمایش داده می‌شدند. از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا شباهت بیشتر محرک به یکی از دو نمونه چهره را به صورت پاسخ‌آزاد اعلام کنند.
یافته‌ها. دامنه مثبت کرنل‌های روان‌فیزیک برای هر مولفه، نشان می‌دهد اخذ تصمیم با جمع‌آوری اطلاعات مکانی صورت می‌گیرد. دامنه کرنل‌ برای تمام مولفه‌ها در آزمایه‌های سه‌مولفه‌ای تفاوت معناداری از صفر دارد که حاکی از اثر تقویت‌کننده وزن اطلاعات مولفه‌ها در استراتژی تصمیم است. جمع‌آوری اطلاعات چندگانه مکانی را می‌توان به صورت عمدتا خطی و با وزن موثر هر مولفه با مدل جمع‌آوری بی‌نقص شواهد توضیح داد.
نتیجه‌گیری. سازوکار تصمیم‌گیری ادراکی در حضور محرک طبیعی با جمع‌آوری بی‌نقص اطلاعات مکانی-زمانی قابل توصیف است. این پژوهش توسعه‌ای از مطالعات پیشین در حضور محرک‌های ساده است که حاوی اطلاعات یکنواخت مکانی بوده‌اند.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مدل سازی شناختی، پردازش سیگنال و تصویربرداری مغز
دریافت: 1399/12/26 | پذیرش: 1400/2/27 | انتشار: 1400/8/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.