دوره 22، شماره 3 - ( پاییز 1399 )                   جلد 22 شماره 3 صفحات 13-1 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری روان‌شناسی سلامت، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
2- استادیار روان‌شناسی تربیتی، گروه روان‌شناسی تربیتی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
3- دانشیار روان‌شناسی بالینی، گروه روان‌شناسی بالینی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
4- استاد روان‌شناسی بالینی، گروه روان‌شناسی بالینی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
5- دانشیار قلب کودکان، گروه قلب کودکان، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (1651 مشاهده)
مقدمه: بیماری قلبی مادرزادی شایع­ترین بیماری دوران جنینی و دومین علت مرگ در نوزادان و کودکان است. هدف مطالعه حاضر تشخیص عوامل کلیدی روان­شناختی و زیستی تاثیرگذار بر پیامدهای روان­شناختی ین کودکان بود.
روش کار: این مطالعه از نوع همبستگی بود. جامعه آماری شامل تمام کودکان 12-8 سال مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی از نوع سیانوز مراجعه­‌کننده به بیمارستان قلب شهید رجایی بود. 338 نفر از کودکان و والدینشان به شیوه نمونه­‌گیری غیر تصادفی و از نوع در دسترس وارد مطالعه شدند. برای گردآوری داده‌­ها از آزمون برج لندن Shallice (1982) که روی کودکان اجرا شد و پرسشنامه­‌های نشخوار فکری Nolen-Hoeksema (1999) و فهرست اختلال­‌های رفتاری Rutter (1967) که توسط مادران پاسخ داده شد، استفاده گردید. به علاوه مادران به دو سوال ادراک مادر از شدت بیماری و شدت محدودیت فیزیکی کودک پاسخ دادند. اطلاعات مربوط به بیماری نیز از پرونده­‌های کودکان استخراج شد. تجزیه و تحلیل داده‌­ها در نرم‌­افزار  SPSS-25و با استفاده از روش تحلیل رگرسیون چندگانه به شیوه گام به گام انجام شد.
یافته­‌ها: نشخوار فکری مادر، ادراک مادر و شدت محدودیت فیزیکی در مجموع 16 درصد از اضطراب/افسردگی کودک را پیش­‌بینی کردند. نشخوار فکری مادر و حل مسئله 13 درصد از متغیر پرخاشگری/بیش­‌فعالی را پیش­‌بینی کردند. نشخوار فکری و حل مسئله 10 درصد از رفتار ضد اجتماعی و 7 درصد از ناسازگاری­‌های اجتماعی کودک را پیش‌­بینی کردند. نشخوار فکری 8 درصد از نقص توجه و در نهایت دفعات بستری 2 درصد از حل مسئله را پیش‌­بینی کردند. از بین این متغیرها، نشخوار فکری مادر بیشترین قدرت پیش­‌بینی و تعداد دفعات بستری در بیمارستان کمترین قدرت پیش‌­بینی را داشتند.
نتیجه­‌گیری: عوامل روان­شناختی به ویژه عوامل مرتبط با مادر، نسبت به عوامل مرتبط با جراحی نقش مهم­تری در پیامدهای روان­شناختی کودکان ایفا کردند.
متن کامل [PDF 866 kb]   (793 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1398/10/4 | پذیرش: 1399/4/2 | انتشار: 1399/7/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.