دوره 21، شماره 1 - ( بهار 1398 )                   جلد 21 شماره 1 صفحات 75-86 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، گروه روانشناسی دانشگاه زنجان، زنجان، ایران
2- دانشیار گروه روانشناسی دانشگاه زنجان، زنجان، ایران
چکیده:   (1002 مشاهده)
مقدمه: ابرازهای چهره ­ای هیجان­ ها یکی از مهمترین ابزارها برای قضاوت درباره قابلیت اعتماد هم نوعان و در نتیجه برقراری ارتباطات اجتماعی می­باشد. پژوهش حاضر با هدف مقایسه سوگیری قضاوت افراد با اضطراب اجتماعی بالا و پایین نسبت به جلوه­ های پویای هیجان­ های مختلف چهره­ ای در درجات شدت مختلف انجام شد.
روش: 60 نفر از دانشجویان دانشگاه زنجان بر اساس نمراتشان در پرسشنامه­ های اضطراب اجتماعی لیبوویتز(LSAS-SR) و ترس­از­ ارزیابی منفی(BFNE) در سطوح بالا و پایین اضطراب اجتماعی انتخاب شدند و آزمون سوگیری قضاوت نسبت به قابلیت اعتمادِ جلوه­ های پویای هیجان­ های چهره­ ای را انجام دادند. داده ­ها با آزمون تحلیل واریانس مختلط تحلیل گردید.
یافته­ها: آزمودنی­ های با سطوح بالای اضطراب اجتماعی سوگیری قضاوت بیشتری از آزمودنی­ های با سطوح پایین اضطراب اجتماعی نشان دادند و همه جلوه­ های هیجان را غیرقابل اعتمادتر ارزیابی کردند. آستانه شروع قضاوت غیرقابل اعتماد بودن چهره­ ها در این گروه نسبت به گروه اضطراب پایین در شدت های پایین­ تر ابراز هیجان بود. آستانه سوگیری قضاوت در هیجان­ های خشم و نفرت در گروه اضطراب اجتماعی بالا از شدت صفر(حالت خنثی) آغاز و با افزایش شدت هیجان، سوگیری هم بیشتر شد. در گروه اضطراب پایین آستانه شروع سوگیری از شدت هیجان 40 % بود.
نتیجه­گیری: سوگیری قضاوت نسبت به نشانه­ های ظریف هیجان های چهره ­ای و عدم اعتماد به این نشانه­ ها در روابط اجتماعی در افراد دارای سطوح بالای اضطراب اجتماعی، یکی از عوامل مهم در سبب­ شناسی و تداوم اختلال آنها است. استفاده از روش­های مداخله­ ای برای کاهش سوگیری قضاوت و افزایش اعتماد به دیگران درتعاملات اجتماعی درکاهش علائم اضطرابی و تسریع روند درمان این افراد موثر خواهد بود.
متن کامل [PDF 643 kb]   (257 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/9/8 | پذیرش: 1397/1/21 | انتشار: 1398/1/31