دوره 21، شماره 2 - ( تابستان 1398 )                   جلد 21 شماره 2 صفحات 83-93 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.30699/icss.21.2.83


XML English Abstract Print


1- کارشناسی ارشد رفتار حرکتی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران
2- دانشیار گروه تربیت بدنی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران
چکیده:   (837 مشاهده)
مقدمه: هدف از انجام تحقیق حاضر، تأثیر تمرینات ریتمیک_موسیقیایی بر ادراک بینایی و کارکردهای اجرایی کودکان 8 تا 10 سال نارساخوان بود.
روش کار: این تحقیق به روش نیمه تجربی و به صورت میدانی و با طرح پیش آزمون_پس آزمون انجام شد. شرکت­ کنندگان این پژوهش را 23 نفر از کودکان 10-8 سال دارای اختلال نارساخوانی تشکیل می­دادند که به ­صورت در دسترس انتخاب و پس از همتا سازی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند. گروه آزمایش، به مدت 12 هفته در تمرینات ریتمیک_موسیقیایی (3 جلسه یک ساعته در هفته) شرکت کردند و گروه کنترل در طول دورۀ تمرینات هیچ­گونه مداخلهای دریافت نکردند. قبل و بعد از دورۀ مداخله، مهارت ادراک بینایی توسط آزمون ادراک بینایی Gardner و کارکرد اجرایی توسط آزمون دسته­ بندی کارت ویسکانسین سنجیده شد و داده­ ها با استفاده از آزمون تحلیل کواریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ­ها: نتایج تجزیه و تحلیل یافته­ ها نشان داد که تمرینات ریتمیک_موسیقیایی باعث افزایش مهارت­های ادراک بینایی و کارکردهای اجرایی کودکان نارساخوان می­شود.
نتیجه­ گیری: با توجه به یافتههای پژوهش حاضر می­توان چنین نتیجه گرفت که از تمرینات ریتمیک-موسیقیایی می توان برای بهبود مهارت های ادراک بینایی و کارکرد اجرایی کودکان دارای اختلال نارساخوانی استفاده کرد.
متن کامل [PDF 1009 kb]   (112 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۵ | انتشار: ۱۳۹۸/۶/۳۰