دوره 17، شماره 2 - ( تابستان 1394 )                   جلد 17 شماره 2 صفحات 1-11 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه الزهراء و پژوهشکده علوم اعصاب مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران
2- دکترای روانشناسی، استاد دانشگاه الزهراء
چکیده:   (416 مشاهده)
هدف: بر اساس نتایج برخی ارزیابیهای عصبشناختی، افراد مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی، همچون اختلال وسواس فکری–عملی، نقایصی در کارکردهای عصب شناختی نشان میدهند. یکی از این حوزهها توانایی برنامه ریزی است. هدف پژوهش حاضر بررسی برنامه ریزی و حل مسئله (از کارکردهای عصب شناختی) در بیماران مبتلا به اختلالوسواس فکری- عملی و اختلال شخصیت وسواسی است.
روش: در پژوهش حاضر برای بررسی حل مسئله، 25 بیمار مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی ، 20 بیمار دارای اختلال وسواس فکری-عملی و 25 فرد سالم 20 تا 50 ساله با استفاده از آزمون برج لندن ارزیابی شدند.
یافته ها: نتایج تحلیل واریانس چندراهه نشان داد که تفاوت مبتلایان به اختلال شخصیت وسواسی و وسواس فکری- عملی در برنامه ریزی معنادار است. علاوه بر این، نتایج حاکی از آن است که افراد مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی و گروه سالم و همچنین افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری-عملی وگروه سالم تف اوت معناداری در کارکردهای برنامهریزی دارند.
نتیجه گیری : نتایج پژوهش حاضر نشان میدهد که بیماران مبتلا به اختلال وسواس فکری -عملی و بیماران مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی در کارکرد برنامه ریزی نقص شناختی دارند.
متن کامل [PDF 708 kb]   (98 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۹