دوره 13، شماره 2 - ( تابستان 1390 )                   جلد 13 شماره 2 صفحات 1-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشیار دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تبریز، تبریز، ایران.
2- استادیار دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تبریز، تبریز، ایران.
3- کارشناسی ارشد روان شناسی دانشگاه تبریز، تبریز، ایران.
چکیده:   (1350 مشاهده)
هدف: هدف این پژوهش بررسی میزان هم‌نوسانی امواج مغزی باند تتا در طی تفکر همگرا، تفکر واگرا و حالت آرامش است. یکی از ویژگی‌های مهم تفکر آدمی که در پژوهش های موجود کمتر به آن و به خصوص به جنبه های عصب شناختی آن پرداخته شده است تفکر همگرا و واگراست.
روش: برای اجرای این پژوهش ۳۴ آزمودنی ( ۱۹ مرد و ۱۵ زن(با روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند و در سه موقعیت آزمایشی (حالت آرامش، تفکر همگرا و تفکر واگرا) قرار گرفتند. امواج مغزی ثبت شده (EEG)  از هر سه موقعیت در باند تتا با استفاده از نرم افزار نوروگاید به کی سری کمیت (QEEG) تبدیل شد. داده های کمی استخراج شده با استفاده از تحلیل واریانس اندازه های مکرر تحلیل شدند.
یافته ها: نتایج تحلیل واریانس اندازه های مکرر نشان دادند که بین سه موقعیت مورد مطالعه در کل مغز تفاوت وجود دارد و تفاوت دو موقعیت آرامش و تفکر همگرا (P<۰/۰۱) و همچنین حالت آرامش و تفکر واگرا (P<۰/۰۵) معنادار و معناداری به نفع دو نوع تفکر است. به عبارتی میزان ارتباطات مغزی دو نوع تفکر بیشتر از حالت آرامش است. در این پژوهش بین دو نوع تفکر تفاوت معناداری مشاهده نشد.
نتیجه گیری: نتایج این پژوهش امواج مغزی متفاوتی را در طی تفکر (نسبت به حالت آرامش) پیشنهاد کرده است که این نتایج میتواند چشم اندازی برای مطالعۀ الگوهای امواج مغزی تفکر همگرا و واگرا پیش رو قرار دهد.
متن کامل [PDF 789 kb]   (654 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1389/12/1 | پذیرش: 1390/2/1 | انتشار: 1390/4/1