دوره 22، شماره 3 - ( پاییز 1399 )                   جلد 22 شماره 3 صفحات 68-78 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری علوم اعصاب شناختی، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
2- استادیار علوم اعصاب، آزمایشگاه مغز و شناخت، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
3- استاد گروه روان‌شناسی، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
4- استاد علوم اعصاب شناختی، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
چکیده:   (241 مشاهده)
مقدمه: علوم اعصاب شناختی در حال حاضر چندین شاخص و ابزار برای استفاده در حوزه آموزش ایجاد کرده ­است که منجر به کشف نشان­گرهای عصبی برای ارزیابی و بررسی روند یادگیری و تفاوت­‌های فردی شده ­است. هدف این پژوهش بررسی تفاوت­‌های فردی در مهارت­‌های ریاضی در سطح سایکوفیزیک و پتانسیل­‌های وابسته به رویداد بود.
روش کار: در این مطالعه نیمه تجربی، سی و هشت شرکت­­‌کننده راست دست از دانشجویان رشته­‌های مهندسی و غیر مهندسی  در دو گروه با مهارت ریاضی بالا و پایین جای­گذاری شدند. سپس در حین انجام تکالیف رایانه­‌ای محاسبات عددی سیگنال الکتروانسفالوگرام آنها ثبت شد. نمرات دقت و زمان واکنش و دامنه مولفه منفی در پنجره زمانی 400-200 میلی­‌ثانیه مورد بررسی قرار گرفت. داده‌­ها با روش تحلیل واریانس مکرر تحلیل شدند.
یافته­‌ها: گروه مهارت پایین در دقت و زمان واکنش نسبت به گروه دیگر به ­طور معنادار عملکرد پایین­‌تری نشان داد (001/0P<). مولفه پتانسیل­ وابسته به رویداد مورد مطالعه در منطقه آهیانه­‌ای به ­طور معناداری در گروه مهارت بالا، دامنه بزرگتری داشت، در حالی که دامنه این مولفه در گروه مهارت پایین، در منطقه پیشانی و پیش­‌پیشانی بیشتر بود. همچنین، بین دامنه نواحی قدامی و خلفی در گروه مهارت پایین، اختلاف معناداری وجود داشت در حالی که چنین اختلافی در گروه مهارت بالا مشاهده نشد.
نتیجه­‌گیری: به طور کلی افراد با مهارت ریاضی متفاوت فعالیت مغز متفاوتی نشان دادند و مولفه منفی در پنجره زمانی 400-200 میلی ثانیه برای تغییرات فردی در عملکرد ریاضی متفاوت بود.
متن کامل [PDF 1185 kb]   (80 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1398/12/29 | پذیرش: 1399/6/11 | انتشار: 1399/7/10