دوره 21، شماره 2 - ( تابستان 1398 )                   جلد 21 شماره 2 صفحات 1-14 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.30699/icss.21.2.1


XML English Abstract Print


1- 1. دانشجوی دکترای روان‌شناسی سلامت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، تهران، ایران
2- 2. دانشیار روان‌پزشکی، دانشکده روان‌پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
3- 3. استاد روان‌شناسی بالینی، دانشکده روان‌شناسی، داشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
4- 4. دانشیار ایمنی شناسی پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (1325 مشاهده)
مقدمه: شیوع مشکلات اضطرابی در کودکان مبتلا به بیماری­های مزمنی مانند آسم، لزوم شناسایی عوامل زیر بنایی ایجاد و تداوم اضطراب را ضروری می­ سازد. مطالعات سوگیری توجه در کودکان مبتلا به آسم نه تنها بسیار محدود بلکه نتایج نیز متفاوت بوده است. این پژوهش با هدف مقایسه سوگیری توجه نسبت به محرک­های مرتبط با بیماری و تهدید درکودکان مبتلا به آسم و کودکان سالم مضطرب انجام شد.
روش­ کار: نمونه­ ها شامل 64 کودک مبتلا به آسم و سالم در گروه سنی 12-9 سال بودند که در چهار گروه (مبتلا به آسم و سالم با اضطراب بالا و پایین) قرار گرفتند. ابزار پژوهش آزمون اضطراب خصلتی کودکان اشپیلبرگر و آزمون دات پروب تصویری چهره ­ای محقق ساخته بود. تحلیل داده­ ها با بهره ­گیری از روش تحلیل واریانس چند متغیره و تک متغیره انجام شد.
یافته ­ها: یافته ­های پژوهش نشان داد، سوگیری توجه در گروه سالم و بیمار نسبت به چهره ­ها و محرک­ های مرتبط با مولفه بیماری و چهره­ ای هیجانی منفی تفاوت معناداری داشت (0/05P<). ولی تفاوت معناداری در مولفه آسم بین گروه­ها مشاهده نشد (0/05P>)­. همچنین بین شدت بیماری و سوگیری توجه تفاوت معنا­داری مشاهده نشد (0/05P>).
نتیجه­ گیری: یافته­ ها نشان داد کودکان مضطرب مبتلا به آسم نسبت به محرک­های مربوط به بیماری و چهره­ های هیجانی منفی گوش به زنگی دارند. نتایج این تحقیق می­تواند به شناسایی عوامل واسطه ­ای و ارتباط متغیرهای روان­شناختی و جسمی کمک کند و در تهیه ابزارهای مداخله­ای در کاهش اضطراب کودکان مبتلا به آسم و سایر بیماری­ های مزمن موثر باشد. 
 
متن کامل [PDF 1095 kb]   (497 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/6/5 | پذیرش: 1397/5/24 | انتشار: 1398/6/30